Faydalı Bilgiler

Ana sayfa >> Faydalı Bilgiler

Şişme (inflatable) Botlar
Balıkçılık, Avcılık, Denizcilik gibi birçok hobi’ye önemli ekonomik ve fonksiyonel katkılar sağlayan şişme botlar hakkında bilinmesi gereken önemli detayları bilginize sunmak istedik…
 
Güvenlik: Şişme botlar, yumuşak ve esnek yapıları sayesinde teknik kullanım detaylarında belirtilen sınırlar aşılmadıkça hertürlü hava koşullarında son derece güvenlidir. 
 
Ağırlık: Şişme botlar, muadili boyutlardaki ahşap ve fiber teknelere oranla çok daha hafifdirler. Benzer ölçülere sahip bir şişme bot 50kg ağırlığa sahipken fiber bir teknenin ağırlığı 150kg olabilmektedir. Şişme botlar düşük ağırlıklarının yanı sıra katlanabilir özellikleri ile taşınabilme konusunda diğer teknelerden üstündürler. Şişme bot’lar hafif ve fonksiyonel yapıları ile yakıt ve güç ekononomisi sağlarlar. 3.60mt boy’a sahip bir şişme bot’un maksimum performansı için 10HP güce sahip benzinli motor yeterli olurken aynı boydaki fiber veya ahşap tekne için mininum 25HP güce sahip bir motor gerekecektir.
 
Bakım/Onarım: Şişme bot’ların bakım ve onarımları çeşitli aksesuar ve yedek parça yardımı ile çok düşük maliyetler ile kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. Muadili ahşap ve fiber teknelere ise sadece yetkili ve
uzman kişiler tarafından önemli maliyetler ile bakım/onarım yapılabilmektedir.  
 
Fiyat: Şişme botlar benzer boyutlardaki bir fiber ve ahşap tekneden %50-60 daha ucuzdur. Ayrıca, satın
alınmasından sonra kullanım maliyetleri ve vergi, harç gibi yasal giderleri çok düşüktür.         
 
Tarihçe…
Şişme botlar, ülkemiz pazarında 80’li yıllarda Fransız Zodiac firmasının ürünleri ile yeralmaya başlamasına rağmen dünya’da üretim tarihleri çok eskiye dayanmaktadır.